Українці зі зброєю в руках внесли величезний вклад в розгром нацистської Німеччини. Указом Президента № 1245/2000 від 17 листопада 2000 року день 22 червня був проголошений як «День скорботи і вшанування пам'яті жертв війни в Україні».

    Цей день започаткований у пам'ять про початок Великої Вітчизняної війни, що забрала десятки мільйонів людських життів.
  Скорботний список населених пунктів України, стертих з лиця землі гітлерівцями, включає понад 250. Жертвами окупантів ставали не тільки особи, причетні до руху Опору, а й ті, хто не становив ніякої потенційної загрози режиму - діти, жінки, люди похилого віку. За окремим планом знищувалися пацієнти неврологічних диспансерів, тяжкохворі.
   Справжніми конвеєрами смерті стали «робочі», «трудові» табори, гетто і табори для військовополонених, яких на Україні налічувалося близько 230. Жахливою трагедією мільйонів жителів України стала їх примусова депортація. Всього з України до Німеччини та інші країни загарбники вивезли від 2,4 до 2,8 мільйона мирних громадян, що склало майже 80% всіх депортованих нацистами радянських людей.
  Українці зі зброєю в руках внесли величезний вклад в розгром нацистської Німеччини. Під час війни кожен п'ятий українець загинув. Але це далеко не остаточні дані. Над їх уточненням у міру надходження нових матеріалів ще тривалий час будуть працювати вчені, громадські організації, військкомати - все ті, кому дорога пам'ять про кожну людину, яку забрала від нас війна.

  Насичена літературна експозиція включила в себе цікаву добірку книг, присвячену цім важким часам нашої країни.

Джерело: http://www.calend.ru/holidays/0/0/55/6/