28 жовтня – Україна відзначає одну з найбільш значимих дат у своїй історії – 75-у річницю визволення від фашистських загарбників. Вперше ця дата в державному календарі свят з'явилася в 2009 році. Україна заплатила за свою свободу, за право жити на рідній землі більше ніж десятьма мільйонами життів своїх синів і дочок. В ході Другої світової війни 1941–1945 років саме на території України відбулися ключові битви за визволення Європи від фашизму.
Україна займала стратегічне значення для Перемоги протягом всієї війни. Тільки в період з січня 1943 до жовтня 1944 рр. на території республіки радянськими військами проведено 15 наступальних операцій, з них 11 стратегічних і 4 фронтові, та 2 оборонні операції.
Перемога над гітлерівськими загарбниками стала можливою завдяки величезному напруженню сил, масовому героїзму воїнів на фронтах і трудівників тилу. Українські землі звільняли від нацистських окупантів представники 130 національностей і народностей Радянського Союзу. Багато з них були відзначені орденами й медалями.
Понад 2600 чоловік за мужність і самовідданість, виявлені в боях за Україну, були удостоєні вищої відзнаки – звання Героя Радянського Союзу (більше 20% всіх, хто отримав це звання під час війни).
Героями Радянського Союзу стало близько 4 тис. наших земляків.
Завершила визволення України Карпатська операція, що розпочалася 8 вересня 1944 року. 27 жовтня 1944 року було звільнено Ужгород, 28 жовтня радянські війська вийшли на сучасний кордон нашої Держави.
За підрахунками істориків, у ході воєнних дій на території України загинуло близько трьох мільйонів радянських воїнів, понад два мільйони українців було вивезено для примусової праці до Німеччини під час окупації. На території республіки цілком чи частково було зруйновано понад 700 міст і 28 тисяч сіл, близько 10 мільйонів людей залишились без даху над головою, знищено понад 16 тисяч промислових підприємств.
У наш час 28 жовтня прийнято віддавати данину пам'яті воїнам, загиблим у боях за визволення України, та мирним жителям, що постраждали від дій фашистських окупантів. Урочисті заходи проходять біля могили невідомого солдата та на місцях боїв.