В українській літературі було чимало видатних постатей, мудрість яких варто почерпнути. Одним із таких геніїв є філософ Григорій Савич Сковорода, що набагато років випередив свій час.   

   У тисячолітній історії української літератури його творчість посідає особливе місце. Він був великим письменником 18 століття, чиї «божественні пісні», байки, діалоги, трактати, притчі, листи завершують золоту добу українського бароко. Про нього написано багато наукових праць, його твори видавалися багато разів не лише в оригіналі, але й у перекладах на інших мовах. На сьогодні Григорій Сковорода постає справжнім символом української духовності.

    Сам Сковорода волів бачити себе веселим безтурботним мандрівником, чиї ноги ходять по землі, а серце втішається спокоєм десь аж на небі.

Високий на зріст, у сірому байковому сюртуці та смушевій шапці, з подорожньою палицею в руках, із саквою за плечима та флейтою в руках, розмовляв простою слобожанською говіркою...За плечима цього дивного мандрівника було чимало житейських доріг.

   Народився Григорій Савич 3 грудня 1722 року в сотенному містечку Чорнухи на Полтавщині. Його батьки були простого козацького роду – не дуже заможні, зате чесні, гостинні, набожні. Вони рано помітили схильність свого сина до наук та музики. В 1734 році Сава Сковорода віддає сина до славетної Києво-Могилянської академії. Попереду ціле життя: навчання, мандрівка в Санкт-Петербург, мандрівка шляхами Європи, викладання поетики в Переяславській колегії, праця в Харківській колегії.

    1769 року Григорій Савич назавше облишить усі мирські клопоти. Відтоді сенсом його життя стане богомислення. Він рушив у мандри дорогами Слобожанщини. Саме тут філософ написав переважну більшість своїх творів.

   Смерть спостигла Сковороду 9 листопада 1794 року у Вільшанській Іванівці. Філософ заповідав, аби на його могилі були викарбувані загадкові слова: «Світ ловив мене, та не спіймав».

    Отож, любий читачу, перед Вами, «початкові двері» у світи Григорія Сковороди. У цих світах душа філософа.

Читайте твори нашого славетного земляка.

Відкривайте світ Григорія Сковороди!

сковорода 1

сковорода 2

 

Використані джерела:

https://chz.org.ua/krylati-vyslovy-ta-tsytaty-ukrains-koho-heniia-hryhoriia-skovorody/

https://www.google.com/search?

https://bogosvyatska.com/2020/11/06/25