Вертай додому вільний птах,
що зимував в чужих краях
зірви із клітки всі замки
ми нагодуємо з руки
Ігор Козак ("Крим - це Україна")

 

  26 лютого в Україні відзначають День кримського спротиву російській окупації. Пам'ятну дату встановили згідно з указом Президента від 26 лютого 2020 року. Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року. Росія заперечує окупацію півострова і називає це «відновленням історичної справедливості».
  26 лютого 2014 року у Сімферополі відбувся організований Меджлісом кримськотатарського народу масовий мітинг під будинком кримського парламенту проти намірів окупантів відірвати Крим від України. Мітингувальники виступали проти проведення позачергової сесії Верховної Ради Криму, де могло бути винесено питання про вихід Криму зі складу України. Проти них були задіяні сили «Беркуту», вже сформованого з найманців, звезених з усього Криму та з Росії. У результаті сутичок під стінами ВРК дві людини загинуло і кілька десятків отримали поранення, але позачерговий збір ВРК таки був скасований. Наступного ж дня озброєні російські спецпризначенці захопили будівлі Верховної Ради та Ради міністрів АРК. Почалася окупація Криму російською федерацією. Згодом проти кримських татар у так званій "справі 26 лютого" почалися жорстокі переслідування. Жертвами політичного судилища стали Ахтем Чийгоз, Мустафа Дегерменджі, Алі Асанов та інші активісти. Відтоді для України 26 лютого стало символом опору окупації, яка триває вже десять років, та вшанування мужності і героїзму громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території у відстоюванні територіальної цілісності України.

  Чий Крим? Кримські татари, караїми й кримчаки — ось три корінні народи півострова та його повноправні жителі. Протягом усієї своєї історії ці люди не раз були змушені боротися не лише за свою землю, а й за свої життя. Росія тричі атакувала Крим, вчинивши депортацію та геноцид його жителів. Локальні культури, мови, звичаї та традиції півострова аж ніяк не потрібні імперії. Та вони потрібні Україні...
  Ці народи — частина великої поліетнічної народної мозаїки України, яку ми шануємо та цінуємо. І водночас - це невіддільна частина нашої країни. Уже 10 років ми боремося проти спільного ворога зі спільною метою — незалежна Україна та вільний Крим. Весь цей час кримчани стоїчно чинять супротив російській агресії, попри щоденний біль та страждання в окупації.
«Kelecek yılı Bağçasarayda korüşerik» — так звучить кримськотатарська мова, а означає це: «Побачимось наступного року в Бахчисараї». Це новітнє прислів’я, побажання, яке використовують кримські татари, коли збираються разом. Такою фразою ми зустрінемо довгоочікуване повернення до України і кримчан, і донбасців, і усіх, для кого Україна - рідна земля і рідна країна!

До 10-ї річниці анексії Криму в читальній залі бібліотеки відбувається книжкова тематична виставка «КРИМ. РЕАЛІЇ. Історія, культура та духовна спадщина кримських татар», переглянути яку запрошуємо всіх охочих.

Використані джерела:
https://www.armyfm.com.ua/den-krimskogo-sprotivu-rosijskij-okupacii/
https://www.ukrinform.ua/rubric-crimea/3198158-sogodni-den-sprotivu-rosijskij-okupacii-krimu.html
https://hromadske.radio/podcasts/tse-pro-nas-kulturna-mozaika-narodiv-pivdnia/1227085

 

крим осн

 

крим 2

 

крим 3