(До 90-річчя Національного університету цивільного захисту України )

 

       У 1928 році в місті Харкові були створені шестимісячні курси для підвищення кваліфікації відповідальних працівників пожежної охорони підприємств промисловості України. Для проведення занять у їх розпорядження було виділено приміщення з усім обладнання, у якому розміщувалась Шевченківська пожежна частина. Ця двоповерхова будівля стала основою для подальших реконструкцій і нині тут знаходиться головних корпус університету (вул. Чернишевська, 94).
    Начальником Всеукраїнських пожежно-технічних курсів НКВД УРСР був призначений Ковалюх Георгій Федорович.
    У 1930 році рішенням уряду Всеукраїнські пожежно-технічні курси НКВД УСРС були реорганізовані в Харківський пожежний технікум, з 1 вересня 1938 року - Курси удосконалення командного складу міської пожежної охорони НКВД СРСР. Навчальні плани були удосконалені: створено відділення з підготовки спеціалістів у галузі служби; пожежогасіння;пожежної профілактики.
    Матеріально-технічна база Курсів розширилась у результаті будівництва нових приміщень. Було побудовано п’ятиповерховий фасадний корпус, в якому обладнано клуб, спортивну залу, читальну залу,створено нові кабінети та лабораторії.
    У жовтні 1941 року Харківська ПТШ була евакуйована на схід країни, після визволення Харкова від фашистів, у 1943 році, особовий склад навчального закладу повернувся.
    З створення у 1946 році Харківського пожежно-технічного училища і починається період історії навчального закладу, якій у подальшому назвуть періодом становлення, розвитку училища, авторитету, досвіду і знань.
    1 вересня 1992 року навчальний заклад отримує статус вищого. З цієї дати розпочалась підготовка спеціалістів вищої кваліфікації у скалі Міжвідомчого навчального-комплексу, з терміном навчання п’ять років.
     Процеси створення та становлення першого в Україні вищого навчального закладу пожежно-технічного профілю проходили під керівництвом начальника училища полковника внутрішньої служби Палюха Володимира Петровича.
    Цей період історичного розвитку вишу відрізняється активним вирішенням глобальних питань, що дозволили відкрити нові спеціальності, розширити матеріально-технічну базу, укріпити кадровий потенціал. Установити взаємовигідні міжнародні зв’язки.
     У 2004 році Академія пожежної безпеки України буда реорганізована в Академію цивільного захисту України. Зміни, що відбулися в навчальному закладі започаткували нову систему підготовки кадрів для усієї сфери цивільного захисту. Розпочалась підготовка екстремальних психологів.
     Період в історії з 2006 року характеризується тим, що зусилля колективу були зосереджені на відкритті нових спеціальностей, науково-дослідних лабораторій, удосконаленні структури та штату університету, зміцнені науково-педагогічного потенціалу.
     У грудні 2009 року в університеті відбулася історична подія. Ураховуючи загальнодержавне і міжнародне визначення результатів діяльності Університету цивільного захисту України, його вагомий внесок у розвиток національної освіти і науки, Указом Президента України від 1 грудня 2009 року № 900/2009 Університету було присвоєно статус національного.
    На виставках, які проходять в читальних залах бібліотеки, представлена література про історію університету, її керівників, випускників, науково-дослідницьку діяльність.