На Україні День пам'яті і примирення - нове державне свято. Він був встановлений Указом президента України Петра Порошенка від 24 березня 2015 року, і цим же документом затверджено дата його святкування - 8 травня.
У листопаді 2004 року Генеральна Асамблея ООН своєю резолюцією № A / RES / 59/26 проголосила 8 та 9 травня Днями пам'яті і примирення і, визнаючи, що держави-члени можуть мати свої Дні перемоги, звільнення і святкування, запропонувала всім державам-членам, організаціям системи Організації Об'єднаних Націй, неурядовим організаціям і приватним особам щорічно відповідним чином відзначати один із цих днів або обидва ці дні як данину пам'яті всім жертвам Другої світової війни.
Фактично п'ятий рік поспіль Україна відзначатиме завершення Другої світової війни по-новому: у 2014 році наша держава вперше в своїй історії відійшло від традиції святкування радянського Дня перемоги і провело офіційні заходи з нагоди закінчення війни в Європі 8 і 9 травня.
Пізніше за цими датами були законодавчо закріплені і нові імена. Так, 8 травня, згідно з указом президента Петра Порошенка від 24 березня 2015 року, стало Днем пам'яті і примирення, а 9 травня, відповідно до законів про декомунізацію, які були узгоджені Верховною Радою в квітні того ж року, - Днем перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. Причому перша дата вважається пам'ятним днем, а друга - державним святом і вихідним
Переосмислення подій Другої світової війни - не тільки вимога часу, українські історики не один рік говорили як про некоректність використання терміну "Велика Вітчизняна війна" в контексті нашої держави, так і спірність твердження про те, що акт про беззастережну капітуляцію Німеччини в 1945 році був підписаний саме 9 травня.
Як пояснюють в Інституті національної пам'яті, справа в тому, що насправді війна для України розпочалася 1 вересня 1939 року зі нападу нацистської Німеччини на Польщу - в цей день німецька авіація бомбила Львів та інші міста.
Далі, стверджують в організації, з 17 вересня учасником Другої світової війни на боці Німеччини став Радянський Союз. В результаті переділу Центральної та Східної Європи між нацистами і комуністами до складу Радянського Союзу в 1939 році були включені території Західної України і Західної Білорусії, а в 1940 році - Прибалтика, Бессарабія і Північна Буковина.
Таким чином, можна говорити про те, що термін "Велика Вітчизняна війна" для України (червень 1941 - травень 1945) з історичної, хронологічної та географічної точки зору є некоректним від першого дня війни - 1 сентября 1939 року й до останнього - 2 вересня 1945 року . Друга світова війна не обмежувалася тільки бойовими діями і окупацією території сучасної України, а й включала участь українців у бойових діях на всіх військових театрах ", - резюмують в ІНП
Спірність ж дати перемоги над нацизмом полягає в тому, що акт про беззастережну капітуляцію Німеччини був підписаний сторонами конфлікту в передмісті Берліна пізно увечері 8 травня 1945 року в 22:43 за центральноєвропейським часом, або в 0:43 9 травня з московським. Припинення ж вогню було призначено на 23:01 по Берліну - коли 9 травня настало також в країнах Східної Європи
Тому переважна більшість європейських країн з сумом відзначає закінчення бойових дій 8 травня, а 9-го святкує День Європи, початок якому дало проголошення декларації Шумана, яка була оприлюднена 9 травня 1950 року і вважається початком становлення єдиної Європи. З огляду на різницю між київським і московським часом, ця дата завершення Другої світової війни є більш прийнятною і для України.